[Download] "Zag艂臋bie Staropolskie. Miniprzewodnik" by Praca Zbiorowa * eBook PDF Kindle ePub Free
eBook details
- Title: Zag艂臋bie Staropolskie. Miniprzewodnik
- Author : Praca Zbiorowa
- Release Date : January 19, 2012
- Genre: Europe,Books,Travel & Adventure,
- Pages : * pages
- Size : 5190 KB
Description
Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdro偶a opisuj膮cy najwa偶niejsze atrakcje turystyczne miasta b膮d藕 regionu. Poznasz histori臋 miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najwa偶niejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczy膰, gdzie szuka膰 noclegu i jak dojecha膰 w miejsce, kt贸rego nie mo偶na pomin膮膰 zwiedzaj膮c okolic臋. Zapraszamy na wycieczk臋!
Zag艂臋bie Staropolskie
HistoriaPocz膮tki g贸rnictwa 偶elaza na terenie obecnego wojew贸dztwa 艣wi臋tokrzyskiego si臋gaj膮 odleg艂ych czas贸w. W okresie 11 000-4000 p.n.e. na terenach wsi 艁y偶wy i Grzybowa G贸ra ko艂o Skar偶yska-Kamiennej wydobywano metod膮 odkrywkow膮 hematyt. Obecnie obszar ten chroni rezerwat archeologiczny „Rydno".
Nast臋pny etap dziej贸w g贸rnictwa jest zwi膮zany z hutnictwem, kt贸rego pocz膮tki si臋gaj膮 II w. p.n.e., jednak najwi臋kszy rozkwit przypada na III i IV n.e. Na terenie mi臋dzy dolin膮 rzeki Kamiennej a pasmami g贸rskimi: 艁ysog贸r i Jeleniowskim istnia艂 o艣rodek g贸rniczo-hutniczy. Widocznymi 艣ladami tradycji hutniczych tego obszaru s膮 pozosta艂o艣ci po piecach dymarskich w kszta艂cie kotlinek wype艂nionych 偶u偶lem. Takich stanowisk odkryto tu ponad 300 tys., najwi臋cej w okolicach miejscowo艣ci Nowa S艂upia. Dzia艂a tam Muzeum Staro偶ytnego Hutnictwa 艢wi臋tokrzyskiego im. Mieczys艂awa Radwana, obejmuj膮ce stanowiska archeologiczne z艂o偶one z 42 kloc贸w 偶u偶la pozosta艂ych po piecach s艂u偶膮cych do jednorazowego wytopu 偶elaza. Podczas zwiedzania mo偶na pozna膰 staro偶ytn膮 prymitywn膮 technik膮 wydobycia i wytopu rudy 偶elaza.
Kolejny okres rozwoju g贸rnictwa i hutnictwa jest 艣ci艣le zwi膮zany z przybyciem na te tereny cysters贸w. Ogromne znaczenie mia艂 fakt upowszechnienia w XII w. ko艂a wodnego, kt贸rego zacz臋to u偶ywa膰 nie tylko w m艂ynach, lecz r贸wnie偶 w tartakach, papierniach, ku藕nicach i hutach. W 2. po艂. XVI w. Staropolski Okr臋g Przemys艂owy by艂 najwi臋kszym o艣rodkiem hutniczym na ziemiach polskich. Wed艂ug 藕r贸de艂 na terenie ca艂ej Polski dzia艂a艂o 320 ku藕nic, z czego 142 na terenie Staropolskiego Zag艂臋bia Przemys艂owego.
W 1. po艂. XVII w. rozwijaj膮cy si臋 przemys艂 zbrojeniowy zapocz膮tkowa艂 now膮 er臋 w dziejach hutnictwa. W tym okresie powo艂ano w Kielcach Urz膮d G贸rniczy i sprowadzono specjalist贸w z w艂oskiego o艣rodka hutniczego - Bergamo. Dzi臋ki nim powsta艂y pierwsze na ziemiach polskich wielkie piece w miejscowo艣ciach Bobrza, Samson贸w i Cedzyna. Wprowadzenie nowej technologii pozwoli艂o na uzyskanie 偶elaza w formie p艂ynnej, a nie - jak dotychczas - w postaci g膮bczastego k臋sa (podczas wytapiania 偶elaza z rudy w piecu dymarskim uzyskiwano tzw. 艂upk臋 - zlepek metalu, 偶u偶la i w臋gla drzewnego; po kolejnych procesach pra偶enia i przekuwania powstawa艂 gotowy kawa艂ek 偶elaza, tzw. k臋s, z kt贸rego wytwarzano gotowe produkty, np. narz臋dzia, ozdoby). Ten etap rozwoju hutnictwa zako艅czy艂 si臋 w roku 1789, kiedy to dobra biskupstwa krakowskiego wraz z ca艂膮 infrastruktur膮 g贸rnicz膮-hutnicz膮 przesz艂y w r臋ce Skarbu Pa艅stwa.